Передусім мета цього дня — підвищення обізнаності про проблему вірусних гепатитів, способи профілактики та лікування, а також зниження рівня стигматизації людей, які живуть з вірусним гепатитом, розповідає лікарка із загальної гігієни Любешівського відділення Камінь-Каширського районного відділу ДУ « Волинський ОЦКПХ МОЗ» Катерина Лещук.
Згідно з даними ВООЗ, щотридцять секунд у світі від захворювання, що пов’язане із вірусними гепатитами, помирає одна людина. Саме тому необхідно діяти вже зараз: пройти тестування та почати лікування у разі позитивного результату.
Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Існує п’ять основних типів вірусу гепатиту, а саме: A, B, C, D і E, кожен з них має свої особливості та способи передачі й наслідки. Віруси гепатиту вважаються одним з основних факторів ризику для здоров’я людства в цілому. Близько 1 мільйона щорічних смертельних випадків обумовлено вірусними гепатитами, кожна третя людина у світі інфікована вірусом гепатиту В, а кожен дванадцятий живе з хронічною інфекцією гепатиту В або С.
Причиною зараження гепатитами А і Е є вживання забруднених харчових продуктів або води, брудні руки. Гепатити В, С і D передаються парентерально при контакті з інфікованою кров’ю, від матері дитині під час пологів, при сексуальних контактах. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребір’ї або відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. А може, навпаки, перебігати безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина навіть не підозрює про наявність у неї захворювання і вони можуть інфікувати інших людей. Таким перебігом характеризується гепатит С, який, зачасту, виявляють лише на стадії цирозу печінки і називають нього «лагідним вбивцею».
Найбільш небезпечними є вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС), які призводять до 96% всіх смертей, пов’язаних з вірусними гепатитами.
Саме тому важливі профілактичні заходи:
Для запобігання зараженню гепатитами А і Е потрібно не вживати некип’ячену воду, завжди мити фрукти і овочі, а також мити руки після відвідування туалету і перед їжею.
Для запобігання зараження гепатитами В, С і D необхідно уникати контакту з біологічними рідинами інших людей, в першу чергу з кров’ю:
- індивідуалізація всіх предметів особистої гігієни і роздільне їх зберігання (прилади для гоління, зубні щітки, мочалки, гребінці та ін.), попередження мікротравм в побуті та на виробництві;
- уникати випадкових статевих зв’язків, використовувати бар’єрні контрацептивні засоби;
- татуювання або пірсинг, манікюр, педікюр та ін. повинні проводитися тільки стерильним обладнанням;
- закривайте будь-які порізи або відкриті рани.
Або ж вакцинація. До Національного календаря щеплень входить лише вакцинація від вірусного гепатиту В. Це захищає людину і від вірусного гепатиту D, оскільки він розвивається тільки у пацієнтів із вірусним гепатитом В. Вакцини проти гепатиту С не існує.
Періодичне тестування на вірусні гепатити варто зробити правилом. Передусім варто звертатися до сімейного лікаря, який може провести швидке тестування та у разі позитивного результату направити до вузькопрофільного спеціаліста.
Лікування вірусного гепатиту В довготривале. Завдяки регулярному прийому противірусних препаратів розмноження вірусу пригнічується і вірогідність розвитку цирозу печінки та гепатоцелюлярної карциноми значно знижується. Лікування безоплатне.
Вірусний гепатит С лікується 12 тижнів (інколи — 24 тижні) за кошти державного бюджету. Сучасні препарати безпечні, майже не спричиняють побічних реакцій та мають ефективність близько 90%.
П’ять років тому Україна приєдналася до Глобальної стратегії елімінації вірусних гепатитів В та С і ухвалила державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції, СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року. Її мета — запобігти 90% нових випадків вірусних гепатитів, виявити 90% інфікованих осіб, які не знають про свою хворобу, а також пролікувати 90% хворих та забезпечити вакцинацію для дітей.