Точніше вони будуть у значно зменшеному розмірі, аніж раніше домагалися через суди наші краяни, – всього 2361 грн.
Саме така сума прописана у статті 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік». Зокрема, у документі сказано: «Установити, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв’язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня».
Таким чином, якщо раніше через суди люди домагалися доплат до пенсій у розмірі двох прожиткових мінімумів чи двох мінімальних заробітних плат (і ці доплати становили навіть до 13 тисяч грн), то тепер отримають усього дві з лишком тисячі. Хоча водночас у статті 7 згаданого Закону, вказаний і розмір прожиткового мінімуму, який застосовується для визначення розміру доплати за проживання на територіях радіоактивного забруднення, в тому числі за рішеннями суду, – 1600 гривень. Тому й розділяються нині думки правників щодо того, чи застосуватиметься ця норма до тих, хто у 2025 році судитиметься з приводу збільшення пенсій відповідно до так званого «чорнобильського» закону. Наприклад, керівник адвокатського бюро Іван Хомич посилається саме на статтю 45 Закону про головний фінансовий документ України на 2025 рік, де чітко сказано: «Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат, а також приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею».
«Чи стоється це тих, хто вже відсудив доплату, поки що достеменно не відомо. Але цілком вірогідно, що так. У чому плюс? У тому, що ті, хто не судився, зможе написати заяву до Пенсійного та отримувати таку доплату. Чи можна буде через суд відстояти недопущення зменшення? Буде нелегко, адже з’явилася нова норма закону, яку треба Пенсійному фонду виконувати, а суду враховувати. І це при тому, що є вже не одне рішення Конституційного суду про недопущення зменшення соціальних гарантій для постраждалих від Чорнобильської катастрофи», –
висловив думку адвокат.
Не дивно, що така новина украй обурила українців. Адже держава вирішила зекономити на простих пенсіонерах, у той час віднайшовши шалені кошти на збільшення зарплат суддів і прокурорів. Наприклад, екс-очільник виконавчої гілки влади Маневиччини Андрій Линдюк на своїй фейсбук-сторінці гостро написав:
«Нинішня влада, прикриваючись війною, витворяє, що бажає. На їх рішення може вплинути тільки суспільний резонанс. У свій час, коли хотіли зняти «чорнобильську зону», то суспільна активність, різного роду звернення і петиції стримали від необдуманого рішення. Що ж зараз?»
Тож і зареєстрував відповідну петицію на сайті Кабінету Міністрів України петицію з вимогою не застосовувати ст. 45 Закону «Про Державний бюджет України на 2025 рік» до тих пенсіонерів, у яких вже є рішення судів про зобов’язання органів Пенсійного фонду України виплачувати розмір доплат, відповідно до ст. 39 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Аналогічне звернення до найвищих органів влади країни прийняла і Дубровицька громада на Рівненщині – щодо недопущення зменшення соціальних гарантій і соціального захисту та порушення прав постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС населення. Ба більше, люди там вийшли на мітинг, вимагаючи від місцевої влади реагування на такі зменшення доплат для простих пенсіонерів. Бо ж, переконані, суспільний резонанс, дійсно, може, щось змінити. Ось тільки на Любешівщині поки що за це мовчать. А час іде…