Не надто оптимістичні реалії очікують освітню галузь Любешівщини в найближчому майбутньому. Наслідки реформа освіти, ініційованої столичними владними верхами, найбільше відчує сільське населення. Тож мережа навчальних закладів громади зазнає оптимізації.
Перехід до одного академічного ліцею
Раніше планувалося, що Любешівська громада матиме два академічні ліцеї – в Любешові та Бірках. Вони мали стати осередками для учнів 10-12 класів із 1 вересня 2027 року. Однак після детальних розрахунків стало зрозуміло, що для Бірківського ліцею не вистачить учнів. Окрім того, є питання готовності закладів до впровадження академічної освіти з точки зору матеріальної бази, технічного оснащення та логістики. У зв’язку з цим було ухвалено рішення залишити лише Любешівський ліцей.
Що чекає на гімназії
Березновільську гімназію реорганізують у початкову школу до 1 вересня 2025 року. Якщо цього не зробити, школа втратить право на фінансування з державного бюджету, оскільки її наповнюваність не відповідає мінімальним вимогам (не менше 45 учнів). Спочатку планувалася така реорганізація і Хоцунської гімназії. Але є кілька нюансів. Перший – проблема працевлаштування вивільнених педагогів. Другий – ця гімназія не є юридичною особою, а тому на неї не поширюється дія постанови КМУ №245 у плані фінансування за рахунок освітньої субвенції. Третій – є звернення педагогічного колективу, батьків із проханням відтермінувати реорганізацію, зважаючи на безпекові чинники. Тож зрештою вирішили поки що залишити у Хоцуні гімназію з подальшою її ліквідацією до початку 2026-2027 навчального року.
До слова, із 1 вересня 2026 року вимога постанови КМУ №245 щодо наповнюваності шкіл ще суворіша і становить не менше 60 дітей. Таким чином під загрозою опиняються ще кілька наших ЗЗСО. Не набирає необхідної кількості дітей Лахвичівська гімназія. Тому вона, а також Лобненська, Мукошинська, Угриничівська гімназії, швидше за все, у перспективі стануть початковою ланкою.
Доля інших закладів
Деякі заклади, як-от Пожозька, Вільська, Дібровська та Витульська початкові школи, а також Шлапанська гімназія, які вже кілька років тому призупинили свою діяльність, будуть ліквідовані до 1 вересня 2026 року.
У цей неоптимістичний перелік шкіл, які підпадають під ліквідацію, входять і ще кілька сіл. Так, із 1 вересня 2026 року не стане шкіл у Селіску та Нових Березичах. А, зважаючи на реорганізацію Березновільської гімназії у початкову школу, наступного навчального року там теж не пролунає Перший дзвоник.
Детальний аналіз реформи у Любешівській громаді читайте у свіжому номері газети “Нове життя”.