Уже кілька років в мережі гуляє мем про синій та червоний кабель, один із який врятує від вибуху, інший – прискорить детонацію вибухівки. Проте, абстрагуючись від цього популярного комедійного елементу, в наших електронних прикладах часто можна побачити проводи різних кольорів. Якщо ви хочете відремонтувати якийсь прилад і проводку власноруч, то ця стаття – дасть відповіді на запитання: що означають блакитний, білий, чорний, зелений, жовтий та червоний кольори проводів.
Чому кабелі мають різний колір?
Різний колір кабелів – загальноприйняте правило виробників кабелів і електротехніків. Це вигадали для зручності зокрема тих, хто виготовляє техніку та тих, хто займається технічним обслуговуванням. Так, наприклад, відповідальні виробники і дистрибютори кабельної продукції https://teclight.com.ua/kabelna-produkciya використовують кольорове маркування білого кольору для фази А, чорного для фази В, червоного – для С. Для нейтральних використовують блакитний чи синій колір, а для заземлення – жовту, зелену, або жовтозелену. Інколи, кольори трохи вигоряють на сонці, тому деколи кабелі маркують латинськими літерами.
Чому було обрано саме такі кольори?
Не виключено, що робота електриків або ремонтників може відбуватись в темну частину доби, за відсутності світла абощо. Окрім того, є така ймовірність, що в цій сфері також працюють спеціалісти із порушеннями зору (наприклад, дальтонізмом), і така різка, разюча диференціація кольорів дозволяє людям робити потрібну роботу якісно та надійно. https://teclight.com.ua/
Інколи все ж проводи роблять виключно чорними, але ізоляція наконечників виділяється переліченими основними кольорами. Це виконує рівно ту ж функцію, яка й описана раніше. Або ж, інколи проводи роблять виключно сірими із тонкими смужками білого, чорного, синього чи червоного кольору. Аналогічно, функція – та ж. Окрім цього, інколи виробники техніки не використовують такого кольорового маркування, але позначають фазність вручну, обмотуючи кінці проводів ізоляційною стрічкою (в простонароді – “ізолєнтою”) відповідних потрібних кольорів.
До того ж, кольорове маркування фактично спрощує роботу і є підказкою для спеціалістів. Для швидкої роботи, наприклад, ремонту пошкоджених ліній електропередач дуже зручно визначати фазність по маркуванню, адже визначення фазності може забрати деякий час та потребує специфічного обладнання. Тому, маркування має в першу чергу практичну мету, а не естетичну.