Тому фахівці Держпродспоживслужби нагадують, що це за хвороба та як із нею боротися.
Лептоспіроз – небезпечна зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна недуга, збудником якої є патогенна лептоспіра – спіралеподібний, рухливий мікроорганізм. Нині лептоспіроз залишається однією з найрозповсюдженіших особливо небезпечних інфекційних хвороб в Україні.
Джерелами збудників лептоспірозу є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) – переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Від людини до людини захворювання не передається.
Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). Захворіти на лептоспіроз можна під час купання, ловлі риби у заражених водоймах, її розробці, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими і інфікованими тваринами тощо. У тіло людини збудник лептоспірозу потрапляє через тріщини, порізи, рани на шкірі чи слизові оболонки (очі, ніс, рот). Вживання інфікованої їжі та води також може спричинити захворювання.
В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм. Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження.
Основними симптомами лептоспірозу є: головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання, носові кровотечі, в деяких випадках – ознаки жовтяниці (часто хвороба схожа на гепатити або інші розлади печінки), серцево-судинна та печінково-ниркова недостатність, блювота. Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який характерний восени і взимку. До того ж часом захворювання може протікати безсимптомно.
Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із хворими тваринами, потенційно зараженою водою, вживали відповідну їжу, воду – зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше. Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя!
Щоб убезпечити себе та близьких від інфекції, необхідно дотримуватись наступних правил:
– не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водоймищ, неперевірених джерел;
– уникати купання у водоймах, на яких відсутні обладнані пляжі. Особливо слід уникати купання у водоймах із стоячою водою, береги яких зарослі кущами, або які використовуються для водопою сільськогосподарських тварин;
– захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів. Проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях і місцях утримання худоби;
– дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не вживати їжу, не палити під час роботи;
– не вживати в їжу немиті овочі та фрукти.