Жителі Любешівщини вже призвичаїлися до вимкнень електроенергії, які відбуваються щодня майже по всіх населених пунктах нашого краю. Різні альтернативні джерела живлення стали звичними у повсякденному користуванні. Ось тільки фахівці не стомлюються наголошувати: головне – використовувати ці прилади правильно, аби вони не принесли шкоди.
У поміч стали генератори
Саме до їхнього використання вдалися представники бізнесу після того, як в Україні почали застосовувати періодичні вимкнення електроенергії. Пік масової купівлі цих приладів припав на кінець листопада та грудень минулого року. Тоді місцеві підприємці навіть не встигали завозити такий товар. Скуповували генератори як бізнесмени, так і пересічні любешівці для освітлення своїх осель. Ось тільки більшість із них використовує покупку не надто часто, адже це – дороге задоволення, зважаючи на вартість пального. Натомість власники торговельних закладів іншого вибору не мають: їм необхідно підтримувати наявність електроенергії, аби продовжувати свою діяльність.
Серед них і Петро Токарчук, котрий має магазин та пекарню. Від початку вимкнень електроенергії він був змушений придбати і використовувати три генератори. Однак їх не вистачає для повноцінної роботи.
«Світло відключають щодня. І коли ще магазин може працювати, то для повноцінного функціонування пекарні така ситуація – катастрофічна. Доводиться використовувати дуже багато пального, що неабияк затратно. А ще ж маємо оплачувати працю людині, яка відповідає у нас за роботу генераторів. Адже це теж велика відповідальність. Увесь час потрібен нагляд», – каже Петро Сергійович та зазначає, що працюють і в нічну зміну, хоча робітниці й не місцеві.
На думку підприємця, допомогти у зменшенні витрат бізнесу могли би справедливіші графіки відключення електроенергії. Що ж до самої роботи генераторів, то чоловік радить тим, хто тільки збирається їх придбати, звернути увагу на кілька досить важливих факторів. Зокрема, потужність пристрою, що відіграє чи не основну роль, а також врахувати той факт, що встановлювати генератор слід так, аби потім його робота не принесла біди.
Уже кілька місяців користується генератором і ще один наш земляк – Іван Поремчук. Тож нині, каже він, уже точно знає, на що слід звернути увагу при купівлі цього засобу альтеративної енергії.
«Найперше, що я порадив би, – це вибір моделі. Ринок пропонує велике різноманіття. Звісно, продавець намагатиметься продати свій товар. Але до вибору треба підходити досить ретельно. Зокрема, найперше – врахувати потужність. Бо ж саме від цього залежить, чи зможете ви надалі користуватися цим генератором так, як потрібно саме вам, із користю та, головне, безпечно», – переконаний любешівець.
Також він зазначає: треба подбати про облаштування місця для генератора. Бо ж, каже наш земляк, багато хто встановлює ці пристрої просто у приміщеннях або на відкритій місцевості без жодного навісу. Коли ж генератор працює, то виділяє чадний газ, який може бути небезпечним для життя. Ще один не менш важливий аспект – те, що прилад має бути сухим. Коли ж він стоятиме на вулиці, то теж може стати причиною біди. Адже нині часто йдуть дощ чи сніг. Відповідно, генератор, кабелі ставатимуть мокрими. А це вкрай небезпечно.
І ще на один нюанс звертає увагу Іван Поремчук, який, як зізнається, і сам не знав, коли купував генератор. Важливу роль відіграє паливо для заправки. Воно має бути обов’язково свіжим. Та й слід пам’ятати, що, окрім бензину, генератор потребує масла, про що багато хто забуває і цим самим сприяє швидкому псуванню приладу. А ось хороших майстрів із його ремонту на Любешівщині не так і багато.
Поради фахівця: як генератор зробити безпечним
На те, що робота генераторів потребує максимум уваги тих, хто їх встановлює, наголошують і в службі порятунку. Зокрема, фахівці Камінь-Каширського районного управління Головного управління ДСНС України у Волинській області постійно проводять бесіди із підприємцями, пересічними жителями, роз’яснюючи основні правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення, зокрема генераторів.
На щастя, на Любешівщині не зафіксовано випадків загорань, які виникли би саме через неправильну експлуатацію цих приладів. Хоча на Волині такі факти є. Однак, як зазначає провідний інспектор відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Камінь-Каширського РУ ГУ ДСНС України у Волинській області Руслан Невірець, не зайвим буде вкотре нагадати найважливіші нюанси, які можуть допомогти попередити біду та врятувати життя.
Працівники районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області наголошують: користуючись генераторами, слід бути обережними. Найперше, генератори в жодному разі не можна встановлювати у приміщенні, де перебувають люди. Лише на вулиці або в будівлі із доброю вентиляцією. Важливу роль відіграє і відстань, на якій встановлюють генератор від автомобілів, стін із вікнами. Вона повинна становити не менше ніж 6 метрів.
Аби використання цього засобу живлення було безпечним, встановлювати його повинен лише кваліфікований електрик, і з дотриманням усіх норм, попередньо перевіривши справність електропроводки, відсутність перекручування дротів, наявність корозії на контактах тощо. Крім того, працівники служби з надзвичайних ситуацій наголошують на обов’язковій перевірці заземлення електричних елементів генератора, уникання контакту контурів із водою. Загалом вони не рекомендують вмикати їх під час дощу чи снігу.
«Якщо ж людина побачила, що генератор працює з перебоями, є певні несправності, витікає паливо чи мастило, слід негайно вимкнути пристрій. А коли ж усе-таки відбулося загоряння генератора, закликаємо громадян повідомляти про це ДСНС за номером 101. До приїзду рятувальників необхідно знеструмити електрогенератор та намагатися локалізувати загорання», – підсумовують фахівці Камінь-Каширського РУ ГУ ДСНС України у Волинській області.
Особливості обігріву грубками й котлами
Коли вимикають електроенергію, проблемою є не лише освітлення осель, а й їхній обігрів. Хоча більшість наших краян має у своїх домівках пічне опалення, все ж є когорта тих, хто використовує для цього електрику чи газ. Тож не дивно, що деякі любешівці переходять на традиційніші варіанти опалення будинків. Відповідно, у місцевих фейсбук-спільнотах останнім часом значно почастішали дописи із проханням вказати контакти пічників. Тобто люди хочуть повернутися до найнадійніших методів обігріву домівок – встановити грубки.
Однак майстри із їхнього будівництва застерігають: узимку не потрібно поспішати цього робити.
«Найкращий час для мурування грубок, печей – тепла пора року. Бо добре, коли нові вироби висихають поступово. Якщо ж їх зробити зараз, взимку, люди почнуть відразу ними користуватися. А значить, повного висихання не відбудеться. Як результат – можуть з’явитися тріщини. Це небезпечно. Тому намагаюся постійно пояснювати всі ці нюанси для замовників. Однак, наразі люди не мають іншого вибору, як уже дбати про встановлення грубок, аби не мерзнути через вимкнення електроенергії», – описує реалії пічник Ярослав.
Не менш важлива увага нині приділяється і користуванню газовими приладами. Адже, як зазначають у АТ «Волиньгаз», котли працюють від живлення. Якщо ж вимикають електрику, то функціонувати можуть лише ті моделі котлів, у яких відсутня автоматика. Однак таких у наших краян є вже лише одиниці. Сучасніші ж моделі, як тільки зникає світло, автоматично вимикаються, а при відновленні електропостачання так само автоматично вмикаються. Якщо ж цього не сталося і котел «видав» помилку, то його потрібно просто перезапустити, радять у АТ «Волиньгаз».
Працівники цієї ж компанії на Любешівщині озвучують позитивну інформацію. За їхніми словами, попри перерви в електропостачанні, порівняно з минулим осінньо-зимовим періодом, цьогоріч не те, що не збільшилася, а навпаки – зменшилася кількість звернень споживачів саме щодо роботи газового обладнання. Причина цього, на думку газовиків, – систематичне технічне обслуговування, які проводять фахівці, та свідоме користування газовим обладнанням жителів Любешівщини.
Наталія МУХА.
- Ця публікація створена виданням «Нове життя» у межах кампанії «Безпека (Ци)Вільних». Кампанія «Безпека (Ци)Вільних» реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) і щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.