Офіційно на обліку в Любешівській громаді наразі перебуває тринадцять сімей, які опинилися в складних життєвих ситуаціях. Відповідні служби ведуть за ними соціальний супровід і намагаються допомогти подолати проблеми. Однак основна причина – це зловживання алкоголем у таких сім’ях.
Складні життєві обставини – це обставини, що негативно впливають на життя, стан здоров’я та розвиток особи, функціонування сім’ї, які особа/сім’я не може подолати самостійно. Чинників, що їх зумовлюють, є досить багато. Зокрема, літній вік; часткова або повна втрата рухової активності, пам’яті; невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; психічні та поведінкові розлади, у тому числі пов’язані із вживанням психоактивних речовин; інвалідність; бездомність; безробіття; малозабезпеченість; жорстоке поводження з дитиною; домашнє насильство; потрапляння в ситуацію торгівлі людей та інші.
Сім’ї, що перебувають у складних життєвих обставинах, як інформує завідувачка відділення соціальної роботи територіального центру соціального обслуговування Тетяна Баранова, поділяють на три групи: у яких виникли проблеми через матеріальні труднощі, через юридичні проблеми і через психологічні аспекти.
«Працівники відділення соціальної роботи нашого територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) разом із сектором «Служба у справах дітей» Любешівської селищної ради та службою у справах дітей Камінь-Каширської РДА постійно здійснюють відвідування сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах», – каже Тетяна Іванівна.
Наразі на обліку перебуває 13 сімей, у яких виховується 28 дітей. Загалом же за 10 місяців нинішнього року соціальні послуги отримали 26 сімей, що перебували в СЖО, в яких виховується 64 неповнолітні дитини.
Якщо говорити про те, що ж стає першопричиною визначення сім’ї як такої, що потрапила в складні життєві обставини, то в нашій громаді найперше це – зловживання батьків спиртними напоями. Й від цієї проблеми, як інформує спеціалістка, вже виникає ряд інших. Зокрема, жахливі умови проживання, безгрошів’я та насильство стосовно жінок і неповнолітніх дітей з боку чоловіків (батьків).
«За повідомленнями поліції, органів місцевої влади, сусідів члени мобільної бригади, яка функціонує при виконавчому комітеті Любешівської селищної ради, виїжджають у сім’ї, в яких трапилося насильство. Вони беруться під соціальний супровід у відділенні соціальної роботи територіального центру. З потерпілими проводяться бесіди, надається психосоціальна допомога», – зазначає Тетяна Баранова.
Однак проблема ця серйозна. Й вирішити її досить складно. Адже у більшості випадків вчиненого домашнього насильства, як розповідають спеціалісти, жінки пробачають своїх чоловіків, мовляв: «А куди я піду з дітьми? Я не дам ради сама дітям». І далі це повторюється знову і знову.
Досить рідко буває так, коли чоловіки, як розповідає Тетяна Баранова, у результаті проведеної соціальної роботи визнають свою вину та проходять курс лікування у нарколога.
До слова, у нашій громаді цього року зафіксовано випадок економічного насильства з боку жінки до чоловіка. Але такі ситуації – поодинокі і, як показує офіційна статистика ПРООН, від фізичного домашнього насильства в Україні страждає близько 2 мільйонів людей. У понад 80% це насильство чоловіків щодо жінок.
Матеріал створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю приватного підприємства «Редакція «Нове життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.