На ці та інші запитання «Нове життя» попросило дати відповіді начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області Петра Філіпчука. І хоча доступної, лаконічної інформації так і не отримали, усе ж основні тези щодо нарахувань вдалося таки дізнатися.
Уже деякий час наші краяни отримують доплати до субсидій та пільг на тверде паливо, заяви на які вони поспішали написати до 1 грудня 2023 року. Відбувається це згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію протягом опалювального сезону 2023-2024 років експериментально проєкту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива» №1173 від 07.11.2023. Ось тільки через те, що виплата в основному відбувається від міжнародних партнерів, то Пенсійний фонд виступає лише, так би мовити, посередником, який надає дані отримувачів субсидій/пільг. Зокрема, як інформують у Головному управлінні Пенсійного фонду у Волинській області, умови реалізації експериментального проєкту та питання обміну інформацією для здійснення додаткової підтримки, яка проводиться коштом урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, визначаються Меморандумом про взаєморозуміння між стороною, що фінансує, та Міністерством соціальної політики і Пенсійним фондом України. Обов’язковою умовою зазначеного Меморандуму є положення про те, що персональні дані пільговиків, членів їхніх сімей, одержувачів житлових субсидій, отримані від Пенсійного фонду України, урядами іноземних держав, міжнародними організаціями, донорськими установами, з якими укладено зазначений Меморандум, використовуються виключно для здійснення виплати додаткової підтримки та її моніторингу.
У разі, якщо субсидіанти чи пільговики отримали додаткову підтримку в опалювальному сезоні 2023-2024 років за рахунок коштів урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ у розмірі, що дорівнює або перевищує розмір різниці між сумою нарахованих пільг або житлових субсидій на придбання твердого пічного побутового палива та граничних показників вартості твердого палива й сумою нарахованих і виплачених пільг/житлових субсидій на придбання твердого палива, то додаткова підтримка цьогоріч за експериментальним проєктом таким одержувачам пільг/житлових субсидій не здійснюється. Але якщо ж розмір цієї підтримки менший за встановлений, недоотримана сума коштів виплачується таким одержувачам за рахунок бюджетних коштів.
За інформацією Пенсійного фонду, надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива за експериментальним проєктом здійснюється за такими нормами:
– мінімальні норми забезпечення населення твердим пічним побутовим паливом для надання пільг – обсяг твердого палива, яке може виділити 12064500 Ккал тепла (що орієнтовно можна отримати із 6,22 тонни свіжозрубаної деревини з рівнем вологості 50 відсотків або 1,87 тонни кам’яного вугілля, що представлені на ринку України);
– мінімальні норми забезпечення населення твердим пічним побутовим паливом для надання житлових субсидій – обсяг твердого палива, яке може виділити 14367096 Ккал тепла на домогосподарство на рік (що орієнтовно можна отримати із 7,41 тонни свіжозрубаної деревини з рівнем вологості 50 відсотків або 2,23 тонни кам’яного вугілля, що представлені на ринку України);
– для надання підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива в опалювальному сезоні 2023-2024 років застосовується такий граничний показник вартості твердого пічного побутового палива – 0,001129935 гривні за 1 Ккал. (Розрахунок підтримки на пільгу: 0,001129935 грн х 12064500 Ккал = 13 632,10 грн х % знижки плати. Розрахунок підтримки на житлову субсидію: 0,001129935 грн х 14367096 Ккал = 16 233,88 грн).
Розмір додаткової підтримки визначається як різниця між розміром нарахованих коштів пільг/житлових субсидій на придбання твердого пічного побутового палива, розрахованих з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим пічним побутовим паливом і граничним показником його вартості, та розміром нарахованих/виплачених коштів пільг/житлових субсидій на придбання твердого пічного побутового палива. Саме тому і спостерігається ситуація, коли наші земляки отримують різні суми цієї допомоги. Бо ж і нарахування субсидій чи пільг – різні.
Також варто зазначити, що якщо людина не надавала згоду на збір, передачу та обробку своїх персональних даних із метою здійснення виплати та її моніторингу міжнародним партнерами, то вищезгадана підтримка на придбання твердого пічного побутового палива їй здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Однак якщо наші краяни отримали в опалювальному сезоні 2023-2024 років від партнерів чи з державного бюджету будь-яку іншу виплату на придбання твердого пічного побутового у розмірі не менше 6660 гривень на кожного члена сім’ї субсидіанта/пільговика, то виплата додаткової підтримки за експериментальним проєктом нині не проводиться.
- Матеріал створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю приватного підприємства «Редакція «Нове життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.