Упродовж кількох днів у селищі знову можна побачити зграю псів, котрих нараховується більше десятка. Люди пишуть своє обурення у соціальних мережах, порушують цю проблему і для «Нового життя», зокрема, і в опитуванні, котре наразі триває.
Це й не дивно, адже агресивні тварини можуть кидатися на людей і переносити сказ чи інші захворювання. Проте в цьому винні не вони, а безвідповідальні господарі, які прирекли їх на таке існування.
Як так стається
Після того, як самка привела потомство, не всі господарі мають можливість його прогодувати. І мало кому вдається прилаштувати кожне дитинча у «хороші руки». Тому хтось вдається до вбивства ще маленьких безпомічних тварин.
Дехто ж вивозить дитинчат чи старших тварин, які зробили шкоду або просто набридли господарям, у ліс. Однак тоді вони приречені на ще страшнішу і довшу смерть від холоду, голоду та диких звірів.
Зрештою, за жорстоке поводження з тваринами в Україні передбачена адміністративна (стаття 89 Кодексу України про адмінпорушення) та кримінальна (стаття 299 Кримінального кодексу України) відповідальність. Якщо перша передбачає штраф, то друга може закінчитися позбавленням волі.
Тому деякі господарі просто залишають тваринок у багатолюдних місцях із думкою, що хтось їх забере додому. Або ж принаймні вони не залишаться голодними. Дійсно, так шанси вижити у чотирилапих зростають. Ба більше, в таких умовах вони навіть розмножуються, і тоді на вулицях ходять зграї безпритульних котів та собак, які вже роками хвилюють і лякають жителів Любешівщини.
Що з цим робити
Дещо раніше селищна рада намагалася проводити відлови. На це, звісно, виділялися кошти з місцевого бюджету, які, якби не ця проблема, могли би бути спрямовані на щось інше необхідне. Наприклад, у 2019 році одна з послуг відлову тварин коштувала для селищного бюджету 10,5 тис. грн. Загалом же договір із спеціалізованою службою з відлову безпритульних собака селищна рада укладала неодноразово. Проте у цьому році, як і в минулому, відлову не було, каже представник управління капітального будівництва, житлово-комунального господарства та комунальної власності селищної ради Віталій Герасимчук. І, вочевидь, такі послуги не замовлятимуть аж до закінчення війни, адже наразі є першочерговіші заходи, котрі потребують вирішення.
Утім ситуацію можна взяти у свої руки, без затрати коштів. Найпростіше – намагатися прилаштувати все потомство. Але ж воно буде з’являтися кожного року. Тому легше просто передбачити проблему і стерилізувати улюбленця. У такому разі можуть допомогти контрацептиви. Однак вони при неправильному застосуванні можуть спровокувати у тварини пухлину. Безпечніше і надійніше провести хірургічну стерилізацію. Така процедура зовсім не шкодить тварині, а навпаки – може продовжити її життя і покращити здоров’я. Адже тоді у чотирилапиків не стаються гормональні збої і вони не витрачають енергію на створення й вигодовування потомства. У Любешівській ветеринарній лікарні навіть кажуть, що тоді тварини стають спокійнішими і більш прив’язаними до сім’ї. Авжеж, операція вимагає терпіння, правильного догляду, підходу і коштів. Та все ж одна стерилізація улюбленця навряд чи дорожча, ніж його благополуччя і господарева чиста совість. І якби до цього відповідально ставилися би чим побільше наших краян, то і псів на вулицях селища точно поменшало би. А відповідно, й обурених дописів у соцмережах від наших краян, котрі змушені потерпати від боязні бути покусаними цими псами.
* Публікацію підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ПП «Редакція «Нове життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.