Ринок нерухомості у нашому містечку є дорогим. До того ж, як кажуть наші краяни, – навіть необґрунтовано дорогим. Адже часто ціни на квартири або ж приватні будинки є не меншими, ніж в обласному центрі чи у розвинених, сучасних приміських населених пунктах. Скільки ж просять за метр квадратний, з’ясовувало «Нове життя» на прохання наших читачів, котрі озвучили цю проблему в опитувальних анкетах у рамках проєкту «До порозуміння – через діалог».
Більшість багатоквартирних будинків у Любешові вводилися в експлуатацію у 1970-1986 роках. Найновіший – це п’ятиповерхівка біля багатопрофільної лікарні, котра будувалася у 1991-1992. Такі житлові комплекси називають вторинним ринком житла. І ціни на них, відповідно, є дешевшими, адже будівлі мають ряд мінусів. Серед головних, як виокремлює голова регіонального відділення фахівців із нерухомості України Ростислав Ганейчук, комунікації та матеріали, з яких зроблений будинок; подальше фінансове вкладення у ремонт; електромережі в старих будинках не завжди розраховані на кількість техніки, якою користуються тепер; маленькі кімнати та кухні; перепланування квартири зі своїми дозвільними документами та інше.
У Луцьку квартири на вторинному ринку є трьох категорій – «хрущовки» (1950-1978 рр.), «брежнєвки» (1975-1980 рр.) і «чешки» (1980-2000 рр.) У них вартість квадратного метра без ремонту, як інформує ріелторка Тетяна Веремчук, становить 500 доларів, із ремонтом – 800/1000 доларів. Тобто трикімнатну квартиру (площа 58 кв. м.) без ремонту у Луцьку можна придбати орієнтовно за 29 тисяч доларів.
У Любешові – своя цінова політика. У середньому двокімнатну квартиру в нас можна купити за 25 тис. доларів. Крім того, у подальшому потрібно ще там зробити ремонт для власних потреб і комфорту. Однокімнатна квартира без сучасного ремонту вартує орієнтовно 15 тис. доларів.
Якщо ж говорити про первинний ринок нерухомості, який відсутній у нашому містечку, то в обласному центрі цінова політика така: новобудова в Луцьку, де є стяжка/штукатурка, коштує від 30 до 37 тис. грн за метр квадратний. «Якщо новобудова з ремонтом та меблями, то ціна стартує від 37 тис. грн за метр квадратний і сягає до 50 тис. грн. Квартири на околицях Луцька (Струмівка, Рованці, Зміїнець), де є стяжка/штукатурка, коштують від 25 тис. грн за м кв до 34 тис. грн; із ремонтом і меблями – 38 тис. грн за м кв», – розповідає Тетяна Веремчук. Також вона наголошує, що ціну формує ряд факторів. Головні з них – локація, забудовник (є бюджетний, бізнес-класу), поверх (найдорожчі від 3 до 7), вигляд з вікна та яка сторона (західна, східна, північна, південна).
Про необгрунтовано високі ціни на нерухомість у Любешові каже і представниця приватної фірми «Сатар» Іванна Штельмах. Їхня організація займається оцінкою землі та нерухомості і деякий час додатково займалася продажем нерухомості. «Спілкуючись із клієнтами, інколи дивувалася з того, за яку високу ціну люди хочуть продати батьківський дім. За 30-40 тис. доларів продають приватні будинки, які мають доглянутий вигляд, але однозначно потребують ремонту, капіталовкладення. І це є дорого. Наприклад, в одному селі біля Маневич добротний будинок із ремонтом, зручностями ми продали за 10 тисяч доларів. Ось такі різні й необгрунтовані ціни», – зазначає Іванна Штельмах.
- Публікацію створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю приватного підприємства «Редакція «Нове життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.