Які найчастіші надходять на службу «102», чи дотримуються наші громадяни комендантську годину та загалом літеру закону – про все розпитувала журналістка «Нового життя» у працівників групи реагування патрульної поліції, коли одного вихідного вечора напросилася бути присутньою під час їхньої роботи.
Того суботнього вечора добряче хурделило. Але, попри це, вирушаємо в дорогу. Оминаючи замети, патрульний екіпаж у складі Івана Швайка та Юрія Корецького їздить населеними пунктами нашої громади. Поліцейські щойно повернулися із виклику в одному із сіл. Кажуть: інколи трапляються такі неспокійні чергування, що надходить виклик за викликом. А інколи – навпаки, суцільна тиша. Як ось, наприклад, було і в цьогорічні новорічно-різдвяні свята. Вони пройшли досить спокійно, коли минулого року вистачало і бійок, і побутових конфліктів. А саме останні є чи не найчастішими зверненнями до правоохоронців. Усі ці виклики надходять по системі, на планшет, і екіпаж ГРПП відразу реагує та вирушає в дорогу.
«Є різні ситуації, якщо це стосується саме побутових питань чи домашнього насильства. Інколи – справжня біда, коли кривдник уже неодноразово чинить насилля. А є, можна сказати, дріб’язкові, смішні, такі, котрі й не підтверджуються. Бо маємо людей, для яких у забавку викликати поліцію, до того ж по кілька разів на день. У такому разі вже доводиться складати протокол за неправдивий виклик. А за нього покарання – штраф від 850 до 3400 гривень. Однак, наголошуємо, жодне звернення точно не залишається без реагування», –
розповідають патрульні.
…
На заметеній дорозі зустрічаємо нарешті снігоочисну техніку. Правоохоронці кажуть: через такі погодні умови нині частіше трапляються виклики з приводу ДТП. Хоча, відразу зазначають, вечірньої пори на Любешівщині зовсім неінтенсивний рух. Навпаки. Як підтвердження їхніх слів – одиниці автомобілів, котрих бачимо й того вечора.
«Ще година-дві – то й узагалі не буде нікого», –
кажуть працівники любешівського відділу поліцейської діяльності. А особливо, за їхніми словами, – під час комендантської години.
«В основному можна уночі зустріти автомобіль швидкої або військових. Цивільне авто трапляється украй рідко. Але якщо таке є, то обов’язково його спиняємо і виясняємо причину недотримання комендантської години. Найчастіше такими є поїздки в лікарню чи в аптеку. Якщо вмотивована поїздка – відпускаємо. Якщо ж вдруге зустрічаємо і без поважної причини, складаємо протокол за статтею 185 КУпАП за злісну непокору законному розпорядженню чи вимозі поліцейського», –
інформують Іван та Юрій.
Загалом же, кажуть, при зупинці транспортного засобу керуються статтею 35 Закону Україну «Про національну поліцію» та постановою КМУ №1147 «Про прикордонний режим», на підставі яких мають право зупиняти транспортні засоби, перевіряти документи у водія, зокрема у базі, чи не є авто або людина в розшуку, ухилянтом тощо.
…
Небагатолюдно суботнього вечора – і на автозаправній станції у Любешові. Хоча раніше, зазначають правоохоронці, тут була проблема. Але завдяки частим відпрацюванням, у яких, до слова, періодично беруть участь і представники ТЦК, ситуацію вдалося вирулити.
Аналогічно нині вирішують питання скупчення автомобілів біля селищного ліцею (цю проблему порушили наші читачі під час ефіру з начальником районної поліції). Тут тепер щоранку чергують патрульні, тож машин уже значно менше. Але, як зазначають працівники ГРПП, у Любешові дуже добре виручають камери відеоспостереження. Завдяки їм вдається оперативно виявляти та розкривати правопорушення. До речі, встановлені вони не лише в селищі, а й у деяких інших населених пунктах, що теж неабияк стає в нагоді поліції.
…
Їдемо далі, оминаючи снігові замети та відслідковуючи безпекову ситуацію на дорогах. Автомобілів – одиниці. Натомість фактично на проїжджій частині зустрічаємо пішохода, до того ж – без світловідбивних елементів. І це – досить поширена та наболіла проблема, наголошують патрульні.
На запитання: чи є села, в які найчастіше доводиться навідуватися, правоохоронці зазначають: тут уже залежить і від викликів, котрі надходять, і від того, чи є в цих населених пунктах умовно засуджені, і від загалом місцевої ситуації. Наприклад, у Бихові бувають частенько. Адже вже тривалий час саме в цьому селі слідкують за роботою закладів торгівлі. За словами поліцейських, результатом таких частих візитів, до того ж знову таки із ТЦК, наразі комендантську годину, загалом правила роботи тут ніби дотримуються, та й поменшало власне молоді. Але водночас є моральний аспект, який також треба враховувати.
«Коли минулого року тут ховали місцевого воїна, того ж вечора працював бар, лунала музика», –
пригадують Іван та Юрій. Так, за їхніми словами, місцевої молоді тоді там було мало, в основному з сусідніх сіл. Але сам факт аморальності просто вражає, бо ж спрацьовує приказка: половина села плаче, половина – скаче. Та й загалом коли в районі оголошена жалоба, музика в барі точно не доречна. Однак, як виявляється, так думають не всі… Звісно, у тому, що молодь п’є каву в затишному місці, немає нічого поганого. Але ж, на жаль, і ці хлопці та дівчата, і власники торгових закладів не мають забувати, що в Україні йде війна.
Ось тільки, кажуть поліцейські, інколи це молодим нашим співгромадянам дуже важко донести. Аналогічно, коли йдеться і про їзду юних мотоциклістів. Їх в основному дуже багато, за словами правоохоронців, знову ж таки у Бихові, Деревку та Залаззі.
«Це велика проблема. Бо ж і доганяти неповнолітнього водія, котрий навіть не має посвідчення, небезпечно, аби не було ДТП. Знаєте, що страшно? Коли починаємо притягувати до відповідальності чи його, чи батьків, то вони не бачать чогось крамольного в поведінці сина. Мовляв, що ж тут такого? Ну, покатався трохи. Але, на жаль, інколи ці катання мають дуже сумні наслідки, навіть плачевні», –
кажуть працівники групи реагування патрульної поліції. Аналогічно, зазначають, важко і достукатися до шкільної молоді, коли йдеться про їхню поведінку, про булінг, небезпечні ігри, жертвами яких стають підлітки через інтернет тощо.
…
Кілька годин чергування минають відносно спокійно. Поліцейські жартують, що треба журналістів частіше брати у такі поїздки. Хоча, з іншого боку, жалкують, що нам не вдалося побачити реальних ситуацій, про які розповідали. Але все ще можливе. «Нове життя» відкрите до такої співпраці. Ну а поки що в екіпажу ГРПП попереду була ще ціла ніч чергування. А значить – нові виклики, нові звернення, нові старання, аби на Любешівщині панував порядок.
- Матеріал створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його зміст є виключною відповідальністю приватного підприємства «Редакція «Нове життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.