4 лютого щорічно відзначається Всесвітній день боротьби проти раку із метою підвищення обізнаності про це одне з найстрашніших захворювань сучасної цивілізації.
Рак є причиною майже кожної шостої смерті у світі, він стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті.
Водночас майже половину смертей від раку можна було б уникнути, якби всі дотримувалися простих рекомендацій.
Не палити. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку — легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите самі, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.
Дотримуватися здорового раціону харчування. Їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження. Уникайте зайвої маси тіла, це може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок. Уживайте алкоголь у помірних кількостях — ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю. Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса.
Підтримувати здорову вагу і бути фізично активними в повсякденному житті.
Не засмагати. Рак шкіри є одним із найпоширеніших онкологічних захворювань, і водночас йому порівняно легко запобігти. Достатньо виконувати кілька рекомендацій:
- уникайте прямого сонячного опромінювання вдень, особливо з 10:00 до 16:00 влітку, коли сонячна радіація найсильніша;
- захистити голову допоможуть сонцезахисні окуляри та крислатий капелюх;
- затуляйте відкриті ділянки тіла одягом, який покриває якомога більше поверхні шкіри, при цьому обирайте яскраві або темні барви, які відбивають більше ультрафіолетового випромінювання, ніж пастельні чи вибілені бавовняні;
- використовуйте сонцезахисний крем широкого спектра із SPF щонайменше 30, навіть у похмурі дні — не шкодуйте крему і повторно застосовуйте кожні дві години або частіше, якщо плаваєте чи пітнієте;
- уникайте соляріїв — вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.
Зробити щеплення! До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких, на жаль, належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.
Уникати ризикованої поведінки. Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу.
Регулярні відвідини лікаря для профілактичного огляду. Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість
Уважне ставлення до власного здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.
Катерина Лещук,
лікарка із загальної гігієни Любешівського відділення
Камінь-Каширського районного відділу ДУ « Волинський ОЦКПХ МОЗ».