Тема поширення неправдивої інформації нині набула особливої гостроти. Адже російський ворог воює не лише на бойовому фронті, але й на інформаційному. Тому не зайвим буде нагадати основні правила медійної грамотності, котрі допоможуть відрізнити правду і фейки.
Універсальних засобів розпізнати дезінформацію немає. Але все ж найголовніше, радять у «Бабель» разом із Google, бути уважними і довіряти інтуїції. Зокрема, звертати увагу на емоційність тексту, що часто вказує на фейки. Якщо у повідомленні читача ставлять перед складним етичним вибором, підводять до того, що винна саме ця людина, а не інша, якщо повідомлення вас лякають чи миттєво обурюють — це може бути фейк.
Дивіться, чи є у постах та новинах посилання на офіційні джерела. Якщо замість них є дані від «інсайдерів» у правоохоронних чи державних структурах, це може бути фейком.
Читайте пости в соціальних мережах чи на сайтах медіа повністю. Зазвичай автори маніпуляцій перекручують заголовки, але вже на третьому абзаці тексту стає зрозуміло, що ситуація не така загрозлива, як заявлено в назві.
Якщо бачите у тексті цифри або результати соціологічних опитувань, загугліть і перевірте їх.
Перевіряйте, хто розповсюджує повідомлення — анонімний канал у телеграмі, група у вайбері? Чи є в інформації заяви посадовців та установ? Якщо так, то зайдіть на сайти організацій чи в профілі людей і перевірте, чи говорили вони це.
Критично ставтеся до псевдоекспертів. Часто можна побачити пости чи новини, де особиста думка якогось умовного «експерта» подається, як доведений факт.
Хороші рекомендації, як відрізнити фейки та правду, також дали журналісти ТСН:
- У фейковій новині чи статті у більшості випадків заголовок не співпадає зі змістом, тому варто уважно перечитувати весь текст до кінця.
- Необхідно перевіряти надійність і репутацію джерела, де викладено інформацію.
- Потрібно дивитися на дату та час публікації. Часто старі публікації можуть видаватися за нові, тому інформація може бути застарілою.
- Важливо ознайомитися з попередніми роботами автора, щоб мати уявлення про його репутацію.
- Варто перевірити наявність посилань на джерела. Якщо такі посилання відсутні, в більшості випадків інформація буде неправдивою.
- Варто перевіряти підозрілі шокувальні цитати та фотографії з місця подій.
- З’ясувати, що про цю новину пишуть на інших сайтах. Якщо жоден ресурс не пише про цю саму подію, отже, інформація фейкова.
- Не варто поширювати новину чи інформацію, якщо ви не впевнені, що це правда, оскільки ті ресурси, які поширюють фейки, розраховують саме на поширення дезінформації серед населення.
А ще у наш час війни для кожного і кожної хорошим посібником може стати презентація, котру створила Наукова бібліотека ХНУМГ ім. О. М. Бекетова. Бо ж від фільтрування та аналізування інформації теж значної мірою залежить наближення нашої перемоги над рашизмом.