Від початку російського вторгнення в Україну аферисти використовують нові методи обдурювання людей через соціальні мережі. Вони організовують нібито збори коштів для ЗСУ, поранених воїнів і для постраждалого від ворожої зброї цивільного населення. От тільки, як наголошують правоохоронці, варто перевіряти такі «оголошення-милосердя», й перш ніж перераховувати кошти, обов’язково перевіряти інформацію.
Попри постійні застереження поліції бути вкрай обережними, громадяни все одно продовжують вестися на різні фейкові збори й потрапляти на гачок до шахраїв. До прикладу, нещодавно на Волині, як інформує пресслужба обласної прокуратури, під варту взяли 32-річного жителя Нововолинська, який незаконним способом отримував кошти, розміщуючи неправдиві повідомлення про збір на лікування хворих дітей і поранених військових. За даними правоохоронців, раніше судимий чоловік із 2022 року отримував грошові перекази. Для цього він створив у Фейсбук 21 фейковий обліковий запис, де оприлюднював фейкові благодійні збори. У результаті таких дій на один із рахунків афериста надійшло 250 тисяч гривень.
«Емоційні тексти та промовисті фото спонукали громадян перераховувати кошти на вказані ошуканцем банківські картки. Суми переказів сягали і десятків тисяч гривень – і ніхто не перевіряв правдивості розміщеної інформації», – зазначали в прокуратурі області.
Такі шахраї, як кажуть психологи, вміють гарно маніпулювати почуттями українці у час війни. Тож нині досить популярною є шахрайська схема збору коштів саме для людей, які постраждали від російської агресії. Аферисти публікують дописи від імені нібито постраждалих осіб у соцмережах, просячи гроші. Або ж підробляють сайти, сторінки у соціальних мережах благодійних фондів та нібито оголошують збори коштів на потреби ЗСУ.
Загалом же фахівці кіберполіції констатують, що найбільш розповсюдженими схемами шахрайства в час воєнного стану є:
- Псевдоблагодійність;
- Пропозиції оренди неіснуючого житла для переселенців;
- Фейкові пасажирські перевезення і продаж неіснуючих товарів, зокрема військової амуніції;
- Ошуканство під приводом надання інформації щодо безвісно зниклих людей.
Тому кожному громадянину та громадянці треба бути дуже уважними.
Щоб не повестися на фейкові благодійні збори, варто обов’язково перевіряти правильність назв сторінок, сайтів, з’ясовувати дані про людей, які нібито потребують допомоги. Якщо плануєте перераховувати гроші конкретній постраждалій особі, то робіть це тоді, коли точно знаєте людину і довіряєте їй. Якщо ж людина, для якої проводиться збір коштів, вам незнайома, але ви бажаєте допомогти, тоді зробіть типу своєрідне дослідження: пошукайте назву медичного закладу (якщо збір коштів на лікування); запитайте знайомих, чи не знають вони цю людину, яку характеристику можуть їй дати; пошукайте людину, яка звернулася за допомогою в соцмережах і почитайте інформацію на її сторінці, коментарі, зверніть увагу на попередні дописи про збір коштів, чи публікувалися по них звіти.
Звісно, допомагати українській армії у такий нелегкий час або ж постраждалим від російсько-української війни треба. Але для цього використовуйте лише НАДІЙНІ, ПЕРЕВІРЕНІ джерела.