Учора на засіданні позачергової сесії депутати підтримали таке звернення одноголосно.
Цю сесію селищний голова Олег Кух анонсував кілька днів тому у зв’язку з оприлюдненням проєкту Постанови Кабміну «Про затвердження переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», де пропонувалося затвердити новий перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, повідомляє прессужба громади.
І, незважаючи на те, що зазначений проєкт Постанови нещодавно знято з обговорення, Любешівська селищна рада підготувала звернення до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Державного агентства України з управління зоною відчуження, народної депутатки України Ірини Констанкевич щодо недопущення прийняття проєкту цієї Постанови з новим переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У зверненні йдеться:
«Ми, депутати Любешівської селищної ради, звертаємося до Вас з важливим питанням, яке безпосередньо стосується нашої громади і має серйозні наслідки для її мешканців.
На території Любешівської територіальної громади проживає понад 30 тис. потерпілого населення які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в т.ч. 41 ліквідатор аварії на ЧАЕС, 673 особи з інвалідністю пов’язаною з наслідками катастрофи на Чорнобильській АЕС, потерпілих дітей 6,8 тис., та 55 дітей із інвалідністю, також пов’язаною з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Протягом останніх десятиліть влада систематично не тільки не виконує, але й скорочує пільги і права як потерпілого населення, так і ліквідаторів на соціальний захист, що передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 28 грудня 2014р. був прийнятий Верховною Радою Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» за №76-VIII, яким було уже скасовано багато пільг для постраждалого населення, в тому числі для дітей та учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Але рішенням Конституційного Суду України №6-р/2018 від 17.07.2018 деякі зміни вказаного Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Також згідно статті 16 Конституції України – забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов’язком держави.
37 років минуло з моменту найбільшої катастрофи за всю історію ядерної енергетики – аварії на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС. Прикро визнавати той факт, що кількість громадян, які пережили та постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, за останні роки в нашій громаді стрімко зростає, особливо серед дітей. Онкологічні, серцево-судинні захворювання стали основною причиною смерті серед всіх категорій громадян, які проживають в зоні гарантованого добровільного відселення (3 зона), до якої належить Любешівська селищна територіальна громада.
Навіть у час війни питання соціального та пенсійного забезпечення постраждалих від Чорнобильської катастрофи є надзвичайно актуальним, оскільки це також наші ветерани, які колись врятували світ від поширення радіації.
У відповідності до Закону України «Про правовий режим територій, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» на забруднених територіях повинна проводитись щорічна дозиметрична паспортизація населених пунктів з прорахуванням очікуваних доз опромінення населення. Більше десяти років така робота не проводилась реальний стан справ не вивчався. Пропонований урядом проект побудований на застарілих даних 2011 року та відповідних Експертних висновків на їх основі.
Однак, слід зазначити, що проби молока, грибів та інших продуктів харчування, які відбираються на території громади щомісячно показують значне перевищення радіаційного фону. На наших ґрунтах цезій має високу біологічну доступність для рослин. Це головне джерело, забруднення сільгосппродукції, за рахунок споживання якої населення територіальної громади одержує понад 90 % загальної додаткової ефективної дози опромінення. Висновки експертної групи Національної комісії з радіаційного захисту населення України, щодо зменшення рівня радіоактивного забруднення і небезпеки для громадян, на підставі даних за 2011 рік, без проведення додаткових обстежень, некоректні. Період піврозпаду ізотопу цезію -137 становить 30 років, стронцію-90 – 120 років..
Скасування норм Чорнобильського законодавства знівелює пільги та гарантії надані державою після Чорнобильської аварії в 1986 році. Крім того, це порушує статтю 3 Конституції України, яка гарантує захист людини, її життя та здоров’я, честь, гідність, недоторканість та безпеку.
Звертаємо увагу всіх, кому небайдужа проблема категорій зон радіоактивно забруднених територій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Ситуація надзвичайно тривожна. Більше неможливо спокійно спостерігати, як наш народ стикається з наслідками Чорнобильської катастрофи та як порушуються його конституційні права.
Від імені жителів Любешівської територіальної громади просимо:
1. Відкликати проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України”.
2. Провести глибокий аналіз пільг та прав, передбачених Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та забезпечити ними постраждале населення, що проживає у зоні гарантованого добровільного відселення так і потерпілих осіб що мають відповідний статус і проживають за межами зони.
3. Забезпечити належний соціальний та пенсійний захист для постраждалих від Чорнобильської катастрофи, включаючи виплату відповідних пенсій, медичне обслуговування та соціальну підтримку.
4. Забезпечити реалізацію прав непрацюючих пенсіонерів, які проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, щодо одержання пенсій в розмірі, передбаченому статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без звернення їх до суду. Це зменшить навантаження на судову систему та зекономить бюджет в частині повернення судового збору».